تبلیغات
جغـــرافیـــــا - نكوداشت یك قرن تلاش علمی
پدر جغرافیای ایران در جشن صدمین سال تولدش گفت: هنوز هم برای معیشت و هم برای اینکه زنده بمانم در هفته سه روز کار می کنم .

 «ما فقط در تلویزیون می بینیم كه یك نفر می آید و می گوید فردا هوا چگونه خواهد بود. برای ترسیم آن خط های منحنی كه شما هر شب در تلویزیون می بینید، صدها هزار اطلاعات روی نقشه می آید تا كارشناس كه در سطح دكتری آموزش دیده آن خط ها را بكشد و ازآن ها استفاده هایی كند.» اینها را استاد محمدحسن گنجی می گوید
 موسسه اداره هواشناسی و تربیت كننده     سازمان هواشناسی جهان (WMO) از بدو تاسیس تاكنون هر ساله جایزه ای را به یكی از موثرترین چهره های علمی در جهان در زمینه هواشناسی اعطا می كند. این جایزه ممكن است به خاطر یك فعالیت خاص از قبیل اكتشاف یك پدیده یا اختراع یك دستگاه به دانشمندی تعلق بگیرد و ممكن است دانشمندی را به خاطر مجموع فعالیت ها و خدمات او به این علم برای اعطای این جایزه برگزینند. این جایزه مهم ترین و معتبرترین جایزه علمی در زمینه هواشناسی در جهان است.
    دكتر محمد حسن گنجی، موسس رشته جغرافیا در دانشگاه تهران ، موسس سازمان هواشناسی كشور بوده است. وی در طول 12 سال ریاست سازمان 5 ماه نیز رئیس منطقه سازمان هواشناسی جهانی در منطقه آسیا بوده و نقش بسزایی در پایه گذاری هواشناسی در سراسر آسیا ایفا كرده است. اگر بدانیم كه هواشناسی ایران در حال حاضر نیز از پایگاه و اعتبار ویژه ای در جهان برخوردار است، به اهمیت و نقش دكتر گنجی در تاسیس این رشته و تربیت چندین نسل از متخصصان هواشناسی در ایران پی می بریم. او متولد سال 1291 در بیرجند است و تحصیلات عالی را در دارالمعلمین عالی تهران (۱۳۰۹-۱۳۱۲) به پایان رساند و تحصیلات خود را در انگلستان و آمریكا در رشته جغرافیا با تاكید بر اقلیم شناسی ادامه داد.
    «من با دبیری در دانشگاه تهران شروع كردم و بعد از 13 سال استادیار این دانشگاه شدم، اولین كسی بودم كه با تحصیلات عالیه جغرافیا به ایران برگشتم و در سال دوم تاسیس دانشگاه تهران همراه 2 نفر از همكارانم رشته جغرافیا را پایه گذاری كردیم.بعد از ما 6 نسل جغرافیدان در ایران تربیت شده است كه من به نوعی پدربزرگ این جریان هستم. مدتی رئیس دانشكده و معاون دانشگاه تهران بودم و در دوران بازنشستگی هم دانشگاه بیرجند را تاسیس كردم.»
    دكتر محمدحسن گنجی پس از انقلاب در دوران جنگ ایران و عراق مشاور وزیر دفاع بود. بیش از100 مقاله به فارسی و انگلیسی نوشت و 14 كتاب درسی به چاپ رساند. مهم تر از همه این ها انتشار كتابی با عنوان «جغرافیا در ایران از دارالفنون تا انقلاب اسلامی» است كه داستان علم جغرافیا در كشور است.
    

دبیر همایش چهره های ماندگار در مراسم جشن صدمین سال تولد دکتر گنجی (سوم خرداد)بنیانگذار رشته هواشناسی ایران‌ با اعلام این خبر گفت: خانه جغرافیا در محل سکونت و60 سال زندگی این استاد بزرگ جغرافیا ایجاد می شود و قرار است سه روز در هفته،‌ بخشی از این خانه ،‌ محل ملاقات دانشجویان و علاقه مندان رشته جغرافیا با دکتر گنجی باشد.تاریخ : شنبه 13 اردیبهشت 1393 | 10:19 ب.ظ | نویسنده : مینا هجری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.