تبلیغات
جغـــرافیـــــا - دلایل علمی به پایان رسیدن سیاره زمین و درصد احتال وقوع انها

 

برخورد سیاره ناشناخته نیبیرو به زمین

در هزاران سایت و بلاگ اینترنتی ادعا شده که در سال*های اولیه قرن ۲۱ ، سیاره*ای کشف نشده با زمین برخورد کرده یا از فاصله بسیار نزدیک آن عبور می*کند و این اتفاق یا منجر به نابودی تمامی تمدن*های روی زمین می*شود یا دگرگونی*های بسیار بزرگی در سراسر این سیاره به وجود می*آورد.
نام نیبیرو در اواخر دهه ۱۹۶۰ / ۱۳۴۰ توسط زکریا سیچین در کتابش مطرح شد. به اعتقاد سیچین، نیبیرو سیاره*ای در منظومه شمسی ماست که در مداری نامنظم می*چرخد و هر ۳۷۰۰ سال به محدوده داخلی وارد می*شود. اما سیچین هیچ*گاه نگفت که این سیاره زمین را تهدید خواهد کرد. برخی دیگر هم معتقدند نیبیرو خواهر کوتوله قهوه*ای رنگ خورشید ماست و برای اولین بار در انتهای سال جاری دیده خواهد شد.
شواهد: شواهد بسیار کمی در این مورد موجود است. در این بین برخی به کشف سال ۲۰۰۵ / ۱۳۸۴ ناسا استناد می*کنند که دهمین سیاره در حاشیه خارجی منظومه شمسی را به ما معرفی کرد. بسیاری معتقدند این سیاره در سال ۲۰۱۲ از فاصله نزدیک به زمین عبور خواهد کرد، اما حقیقت این است که حرکت این سیاره به احتمال زیاد به سمت داخل منظومه شمسی نخواهد بود.


احتمال: ۲ درصدفاجعه خورشیدی

این هم یکی از نظریه*های فرا رسیدن آخرالزمان مطابق با تقویم مایا است که البته شاید بر اساس شواهد علمی درست هم باشد. در این نظریه در دسامبر ۲۰۱۲ / آذر ۱۳۹۱ فوران*های عظیم و گازهای دفع شده از خورشید، زمین را احاطه کرده و بشریت و تمام اکوسیستم*ها را نابود خواهند کرد. البته هیچ شواهدی وجود ندارد که بتوان با کمک آن*ها رویدادهای مشابه با این را در گذشته اثبات کرد.
شواهد: ممکن است ارتباطاتی بین چرخه*های ۱۱ ساله خورشیدی و چرخه*های زمانی دیده شده در تقویم مایا وجود داشته باشد، اگرچه این شواهد بسیار ضعیف هستند. اما به هر حال فوران*های خورشیدی می*توانند مشکلاتی مانند آسیب*دیدگی ماهواره*ها یا آسیب رسیدن به فضانوردان و حتی قطع برق در سطح گسترده را باعث شوند. اما قطعا این فوران*ها آن*قدر قدرتمند نخواهند بود که بتوانند زمین را در سال ۲۰۱۲ نابود کنند.
به اعتقاد دانشمندان در آینده بسیار دور و زمانی که سوخت خورشید به پایان می*رسد، این ستاره به یک غول سرخ تبدیل شده و زمین را در برخواهد گرفت، اما این اتفاق نه در سال ۲۰۱۲ بلکه حداقل تا ۵ میلیارد سال دیگر رخ نخواهد داد. سال گذشته آپولینایو شیلی پیسکتان از ریش*سفیدان مایایی این ادعا را رد کرد و گفت: «جهان در سال ۲۰۱۲ به پایان نخواهد رسید. من سال گذشته از انگلستان بازگشتم و شنیدن مداوم این حرف*ها و سوالات در مورد آخرالزمان مرا دیوانه کرد». ناسا هم اعلام کرده که جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان نخواهد رسید.
احتمال: ۳ درصد

ابراتشفشان


یک ابرآتشفشان می*تواند از فوران هر آتشفشان دیگری در تاریخ مدرن بزرگ*تر باشد. محققان معتقدند این واقعه زمانی اتقاق می*افتد که مواد مذاب به پوسته زمین برسند اما نتوانند از آن عبور کنند. در ابتدا بخش زیادی از زمین در اثر فشار فوق*العاده*ای که بر اثر این رویداد به وجود می*آید، نابود می*شود و پس از آن، مواد آتشفشانی در مقیاسی عظیم به آسمان فوران خواهند کرد و میلیون*ها تن مواد مذاب و گازهای سمی در جو زمین منتشر می*شود. این رویداد می*تواند جهان را در یک زمستان اتمی یا عصر یخبندان فرو ببرد که در بدترین وضعیت می*تواند به پایان حیات در بخشی از زمین یا تمام آن منجر شود.
شواهد:اکثر نگرانی*ها از وقع ابرآتشفشان*ها به پارک یلواستون در آمریکا محدود می*شود. تصاویر ماهواره*ای در طول چند سال گذشته نشان از تغییراتی در حرکت سنگ*های گداخته در فاصله ۱۶ کیلومتری زیر زمین دارد. وین تاچر از تحقیقات زمین شناسی آمریکا اخیرا در نشریه نیچر نوشت:«ما می*دانیم که ابرآتشفشان یلو استون تا چه میزان ناآرام است. هیچ کس نمی*داند که آیا این آتشفشان فوران خواهد کرد و در صورت وقوع این اتفاق زمان دقیقش کی خواهد بود».
احتمال: ۱۰ درصد

جنگ جهانی سوم

تقریبا درست در زمانی که جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ / ۱۳۲۴ به پایان رسید، نگرانی*ها در مورد شروع جنگی دیگر آغاز شد. زمانی که روسیه اولین بمب اتمی خود را دو سال بعد آزمایش کرد، رقابت سلاح*های اتمی بین شرق و غرب آغاز شد. اختراع تسلیحات هیدروژنی باعث شتاب گرفتن این رقابت*ها شد که در بحران تسلیحاتی کوبا در سال ۱۹۶۲ / ۱۳۴۱ به اوج خود رسید. ساخت این سلاح*ها در بین دهه*های ۱۹۷۰ / ۱۳۵۰ و ۱۹۸۰ / ۱۳۶۰ ادامه پیدا کرد، اما گفتگوهای خصوصی بین کرملین و کاخ سفید و دیگر کشورها، تهدید یک جنگ اتمی تصادفی را کاهش داد. این تهدیدها در نهایت در دهه ۱۹۹۰ / ۱۳۷۰ و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به کم*ترین حد خود رسید. اما برخی نگران جنگ بین دو کشور کره شمالی و کره جنوبی هستند.
شواهد: امروزه ترس*ها از یک مرکز تبادلات اتمی همراه با افزایش قدرت چین و پاسخ آمریکا و هم*چنین احتمال جنگ بین هند و پاکستان و کره شمالی و جنوبی می*تواند باعث بروز درگیری*هایی در سطح جهان شود.


احتمال: ۱۵ درصد


ترورهای گسترده

از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که به کشته شدن ۳هزار نفر در نیویورک انجامید، ترس از القاعده و دیگر شبکه*های تروریستی افزایش یافته است. بسیاری معتقدند این گروه*ها به دنبال تسلیحاتی برای نابودی و تخریب گسترده در شهرهای بزرگ غربی هستند و حتی ممکن است دست به حمله شیمیایی یا بیولوژیکی بزنند.
اظهارات دولت*ها در مورد چنین خطراتی فقط به میزان کمی توانسته است ناامیدی را در کشورهای آمریکا و انگلستان کاهش دهد. گفته می*شود دیک* چنی معاون رییس*جمهور سابق ایالات متحده بارها از یک حمله اتمی به این کشور اظهار نگرانی کرده است.
در بسیاری از نظریات، خصوصا آن*هایی که معتقدند حملات ۱۱ سپتامبر در اصل توسط عناصر داخلی در دولت آمریکا طراحی و پیاده*سازی شده، این اعتقاد وجود دارد که یک حمله گمراه کننده اتمی دیگر نیز اتفاق خواهد افتاد تا توجهات را از بحران*های غرب منحرف کرده و زمینه را برای ایجاد دولتی یکه تاز در جهان فراهم کند.
شواهد: اسامه بن لادن چند سال پیش ادعا کرد سازمان*هایش به تاسیسات و تجهیزات اتمی دسترسی دارند، اگرچه این ادعاها فقط برای ترساندن مردم بود؛ اما در این بین نگرانی*هایی در مورد تسلیحات اتمی متعلق به اتحادیه جماهیر شوروی وجود دارد که به خوبی نیز محافظت نمی*شوند. به هر حال هیچ شواهدی که نشان دهد القاعده یا هر کس دیگری به سلاح*های اتمی دسترسی دارند به دست نیامده است. البته در این بین نگرانی*های زیادی در مورد عدم ثبات رژیم پاکستان وجود دارد که کشوری مجهز به تسلیحات اتمی است. شاید القاعده بتواند از این موقعیت استفاده کرده و به سلاح*های اتمی دست بیابد.
احتمال: ۲۰ درصد

نظریه پیک اویلکاهش ارزش سهام*های جهانی نفت واقعا نشان دهنده فروپاشی اقتصادی جهان است حتی با وجودی که میزان طلای سیاه جهان نسبت به گذشته افزایش داشته است. اما بر طبق نظریه پیک اویل (peak oil) که در مورد منابع، تقاضا و قیاس منطقی آنهاست، در مقطعی زمانی تقاضای مصرف نفت بیش*تر از ظرفیت منابع نفتی خواهد شد. اما این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد؟ عده*ای معتقدند از چندی قبل این اتفاق آغاز شده و عده*ای دیگر نیز فاصله بین زمان حال تا سال ۲۰۲۰ را برای وقوع آن محتمل می*شمارند.
در این بین برخی از سایت*های آخرالزمان این نظریه را مرتبط با رویداد مههم تقویم مایا در سال ۲۰۱۲ می*دانند. افزایش تقاضا نسبت به منابع موجود نفت می*تواند عواقب بسیار بدی در جهان داشته باشد؛ چرا که اقتصاد اکثر کشورهای دنیا به این ماده وابسته است. کشاورزی نیز به طور کامل به کودهای شیمیایی بستگی دارد و صنعت پلاستیک نیز یکی از وابستگان اصلی به نفت است. به این ترتیب می*توان منتظر فروپاشی نظم اجتماعی جهان در آینده نزدیک باشیم.
شواهد:مطمئنا زمان فرا رسیدن نظریه Peak oil نزدیک است، اما دو سوال مهم در این بین باقی می*ماند: این اتفاق چه وقت رخ خواهد داد و در آن زمان چه جایگزین*هایی برای نفت وجود خواهد داشت؟
کینگ هابرت با استفاده از نظریه Peak oil نظریه دیگری را در سال ۱۹۵۶ / ۱۳۳۵ مطرح کرد که بر اساس آن توانست به درستی زمان اوج تولید نفت آمریکا را در بین سال*های ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۰ پیش*بینی کند. هم*چنین این نظریه توانست کاهش منابع و مناطق نفتی را نیز به درستی پیش*بینی کند.
هرچند برخی افراد خوش*بین*تر معتقدند این اتفاق تا قبل از سال ۲۰۲۰ رخ نخواهد داد، اما برخی دیگر معتقدند کارخانه*های نفتی در مورد منابع موجود در زیر زمین اغراق کرده*اند و Oil peak چندی پیش رخ داده یا زمان رسیدن به آن نزدیک است. کاهش سرمایه*گذاری در میدان*های جدید نفتی در حین بحران جهانی نیز نشان می*دهد ما به طور کامل به منابع محدود خود وابسته هستیم.
احتمال: ۴۰ درصد


نابودی کلونی زنبورها


نزدیک به یک سوم کندوهای تجاری زنبور عسل در کشور آمریکا بر اثر سندروم نابودی کلونی زنبورهای عسل (CCD) در زمستان سال ۲۰۰۸ / ۱۳۸۶ از بین رفتند. در این سندروم تمام زنبورهای کارگر یک کلونی به طور ناگهانی می*میرند و به این ترتیب ملکه تنها در کندوی عسل رها می*شود. این سندروم تاکنون در اروپا و در کشورهای فرانسه، بلژیک، ایتالیا، پرتغال و اسپانیا دیده شده است.
دانشمندان معتقدند عواملی مانند انگل واروآ مایت، برخی حشره*کش*ها، ویروس فلج حاد اسرائیلی، تغییرات آب*وهوایی و امواج تلفن*های همراه می*تواند در این بین موثر باشند، اگرچه که هنوز هیچ کدام به عنوان مقصر اصلی اثبات نشده*اند.
هنوز هیچ درمانی برای این بیماری یافت نشده و در عین حال موارد جدیدی نیز در کشورهای دیگر جهان گزارش شده است. همه این*ها نشان می*دهد این سندروم در حال تبدیل شدن به یک بیماری فراگیر جهانی است و می*تواند باعث نابودی زنبورها در آینده شود.
شواهد: به غیر از نابودی زنبورها، برخی محصولات کلیدی برای بشر مانند پنبه، لوبیای سویا و چند نوع دانه شامل گردوی برزیلی و بادام، انگورها، سیب*ها و گل*های آفتاب گردان که منبع بخش عظیمی از روغن*های گیاهی است نابود خواهند شد. تقریبا یک سوم غذای جهان وابسته به فعالیت زنبورهای عسل است. اگر این حشره منقرض شود، قحطی، خشونت و شورش جهان را در بر خواهد گرفت.
احتمال: ۷۰ درصدفروپاشی زیست*محیطی


ثیر مخرب انسان روی محیط زیست قابل انکار نیست و تغییرات آب*وهوایی از مهم*ترین عوارض حیات بشر روی کره زمین به شمار می*آید. اما در این بین برخی معتقدند گرم شدن زمین یک دسیسه روشنفکرانه است و در اصل، زمین در طول یک دهه گذشته سردتر شده است.
فروپاشی زیست محیطی در اثر عواملی مانند گرم شدن کره زمین، سمی و آلوده شده دریاها و نابودی برخی از گونه*های بسیار مهم مانند زنبورهای عسل اتفاق می افتد و می*تواند تاثیر بسیار زیادی روی تمدن بشری داشته باشد و حتی قسمت*هایی از جهان را غیر قابل سکونت کند.
البته دنیا در تلاش است که با این عوامل مبارزه کند و نتایج اجلاس کپنهاگ در دانمارک و کانکون در مکزیک، بشر را به کاهش میزان تولید گازهای گل*خانه*ای امیدوار کرده است.
شواهد:عده*ای از دانشمندان بالا رفتن دمای کره زمین را حداقل برای یک قرن باور ندارند. البته این برخلاف گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) در مورد افزایش دمای کره زمین و هم*چنین بسیاری از مجادلاتی علمی است که به تغییرات آب و هوایی باور دارند.
البته تعدادی از ای*میل*هایی که در این بین به بیرون درز کرد، این شک را به وجود آورد که دانشمندان دانشگاه ایست آنجلیا اطلاعات آب و هوایی را تغییر داده*اند و از آن زمان بحث*ها در مورد تغییرات آب و هوایی بالا گرفته است. اما پروفسور جان بدینگتون مشاور ارشد دولتی در این بین پافشاری می*کند که تردیدها در مورد تغییرات آب و هوایی نباید بهانه*ای برای کم*کاری*ها در این زمینه باشد. دانشمندان ناسا گزارش داده*اند که دهه گذشته گرم*ترین دهه کره زمین بوده و اثبات می*کند که دمای کره زمین در حال افزایش است. موسسه تحقیقات فضایی گدارد ناسا نیز اعلام کرده که دمای زمین از سال ۱۸۸۰ تاکنون نزدیک به ۰٫۸ درجه افزایش یافته است.
احتمال: ۷۰ درصدتاریخ : جمعه 12 اردیبهشت 1393 | 11:45 ب.ظ | نویسنده : مینا هجری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.