تبلیغات
جغـــرافیـــــا - راه اندازی اولین ایستگاه اندازه گیری فرسایش بادی در ایران

راه اندازی اولین ایستگاه اندازه گیری فرسایش بادی در ایران

اولین ایستگاه اندازه گیری فرسایش بادی كشور توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور  و  سازمان خوار و بار كشاورزی ملل متحد (FAO) در محدوده پروژه مشترک و بین المللی RFLDL ( احیای اراضی جنگلی و تخریب شده) شهرستان ریگان استان کرمان راه اندازی شد.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا،این ایستگاه با هدف ثبت، اندازه گیری و پایش دقیق ذرات بادرفت در دو ایستگاه سنجش فرسایش بادی و مقایسه تاثیرفعالیت های کنترل فرسایش بادی و فرایندهای آن در عرصه های اجرایی در قالب پروژه بین المللی مشترك « احیای اراضی جنگلی و تخریب شده  بر مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی و اراضی شور» درمنطقه ده رضای ریگان راه انداری شد .
بر اساس این گزارش، ایستگاه احداث شده در شهرستان ریگان در قالب پروژه بین المللی RFLDL نخستین ایستگاهی است كه کلیه اطلاعات مرتبط با فرسایش بادی  را جمع آوری و ثبت و ضبط می نماید.
این منبع همچنین می افزاید: نزدیكی محل ایستگاه با جاده های مواصلاتی ، قابلیت دسترسی آسان برای کارشناسان و ذینفعان محلی،استقرار ایستگاه ها در محدوده اراضی پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی و تخریب شده، امکان ارتباط ساكنین محلی به منظور اطلاع رسانی از وقوع رخداد توفان و .نزدیک بودن ایستگاه  اندازه گیری فرسایش بادی با ایستگاه هواشناسی منطقه از جمله ملاک ها و شاخص های قابل توجه ای بود که در استقرار ایستگاه  اندازه گیری فرسایش بادی كشور مورد توجه قرار گرفت.
شایان ذکر است با توجه به بازدیدهای محلی صورت گرفته، دو محدوده که دارای جمیع شرایط فوق بود، جهت استقرار ایستگاه انتخاب شده است. محدوده شماره یک (ایستگاه شمالی) در اراضی بایر و احیاء نشده و محدوده شماره دو (ایستگاه جنوبی) در محل اراضی احیا شده به عنوان منطقه نمونه راه اندازی شده است.تاریخ : جمعه 12 اردیبهشت 1393 | 08:09 ب.ظ | نویسنده : مینا هجری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.