تبلیغات
جغـــرافیـــــا - نقشه های درجه حرارت زمین


        نقشه های درجه حرارت زمین   


دانشمندان دانشگاه بركلی در كالیفرنیا در یك پژوهش جنجالی عنوان كرده‌اند كه میانگین دمای جهانی زمین از دهه 1950 تا كنون، یك درجه سانتیگراد گرمتر شده است.


این پژوهش كه توسط پروفسور ریچارد مولر، فیزیكدان جنجالی پروژه دمای سطح زمین از دانشگاه بركلی هدایت می‌شود، از داده‌های دمایی از سال 1800 تا 2009 برای ارائه این مدرك انکارناپذیر استفاده كرده ‌ و این درحالیست كه مراتب این پروژه، منجر به بروز تردید در یافته‌های آنها شده كه خرسندی افراد مشكوك به تغییرات آب و هوایی را به دنبال داشته است.
پروفسور جودیت كوری ، یكی از 10 كارشناسی است كه برای تدوین داده‌های قطعی دما در تلاش بودند. وی مدعی شد كه این برنامه با تحسین و توجه بیش از حد پروفسور مولر به سود گرمتر شدن جهانی مخدوش شده است. از این رو كوری، تهدید به جدا شدن از این پروژه كرده است.
پروفسور كوری از دانشكده علوم زمین و جوی موسسه فناوری جورجیا در آمریكا اظهار كرد كه داده‌های آنها در حقیقت نشان داده كه میانگین دمای جهانی از اواخر دهه 1990 متوقف شده است.

وی همچنین بیان كرد كه به نظر می‌رسد نقشه منتشر شده بر روی سایت این پروژه كه میانگین دما را از سال 1850 تا 2006 به تصویر كشیده،‌ این كاهش را پنهان كرده است.


داده‌های دمای سطح زمین بركلی از 1.6 میلیارد ركورد بایگانی شده از دهه 1800 از 15 منبع جهانی گرفته شده است.
این داده‌ها نشان‌دهنده انحراف از میانگین درجه حرارت طی بیش از دو قرن و گرمایش كلی جهانی از زمان انقلاب صنعتی است.
محققان برای تاكید بر یافته‌های خود تمام داده‌ها را در یك فیلم ویدیویی از یك جهان رو به گرمایش با به تصویر كشیدن سوابق دمای سطح زمین ارائه كرده‌اند.
افزایش یك درجه‌ای دما با برآوردهای ناظران معتبر آب‌وهوای جهان كه به نگهداری از ركوردهای رسمی می‌پردازند، مطابقت دارد.
این ناظران شامل اداره هواشناسی انگلیس به همراه دانشگاه ایست‌آنگلیا، موسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا در نیویورك و سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریكا هستند.
پروفسور مولر در گفت‌وگو با گاردین اظهار امیدواری كرد این نتایج بتواند برافرادی كه هنوز به این موضوع مشكوك هستند، پیروز شود. برخی از افراد تردیدهای خود را در كنار انکارکنندگان قرار می‌دهند كه می‌توان آنها را كنار گذاشت؛ چرا كه هیچ توجهی به علم ندارند.
پژوهش مولر كه یك پایگاه داده باز از سوابق دما بوده، بر ساخت یك ارزیابی شفاف و مستقل از گرمایش جهانی تمركز داشته است.

منتقدان گرمایش جهانی همیشه بر این اساس به نقد ارقام رسمی پرداخته‌اند كه ایستگاههای ثبت دما از كیفیت پایینی برخوردار بوده و داده‌ها بطور دستی تغییر می‌كنند.

اما پژوهش بركلی دریافت كه دمای شهری كه شهرها را از مناطق اطراف آنها گرمتر می‌كند، نقش چندانی در میانگین افزایش دمای زمین ندارد.


به گفته محققان، این امر بدین دلیل است كه مناطق شهری كمتر از یك درصد نواحی زمینی را تشكیل داده‌اند. همچنین با وجود دقت كم ایستگاه‌های ضعیف سنجش دما، آنها به ثبت همان روند متوسط گرمایش جهانی پرداخته‌اند.

شاول پرلموتر، یكی از برندگان نوبل فیزیك سال جاری برای كشف گسترش جهان با سرعت فزاینده نیز در تیم آمریكایی حضور دارد.
.: Weblog Themes By VatanSkin :.